Hilma af Klint (1862–1944)

Hilma af Klint föd­des på Karl­bergs slott och växte upp i en of­fi­cers­fa­milj. Barn­do­mens som­rar till­bring­a­des ofta på går­dar­na Han­mo­ra och Tofta på Adel­sö i Mä­la­ren, där den lant­li­ga mil­jön och frid­ful­la na­tu­ren gjor­de djupt in­tryck på henne. Vid 18 års ålder på­bör­ja­de hon konst­stu­di­er vid Tek­nis­ka sko­lan för att där­i­från gå vi­da­re till Konsta­ka­de­mi­ens kvin­no­av­del­ning åren 1882−1887. På den tiden hade hon redan ut­veck­lat ett djup­gå­en­de in­tres­se för eso­te­ris­ka frå­gor, och när det svens­ka Te­o­so­fis­ka Sam­fun­det bil­da­des 1889 var hon en av de förs­ta att gå med. Den te­o­so­fis­ka rö­rel­sen hade grun­dats i USA vid mit­ten av 1870-talet och var en and­lig livs­å­skåd­ning med röt­ter i såväl antik fi­lo­so­fi som i äldre ös­ter­länds­ka re­li­gi­o­ner, där man bland annat tog fasta på tan­kar­na om re­in­kar­na­tion och om det gu­dom­li­gas när­va­ro i allt le­van­de. Många av sam­ti­dens svens­ka kul­tur­per­son­lig­he­ter var starkt en­ga­ge­ra­de i rö­rel­sen, ex­em­pel­vis Vik­tor Ryd­berg, Ellen Key och Anna Bo­bergs mor Carin Scho­lan­der.
 
 

En ab­strakt pi­on­jär

Hilma af Klint kom att bli en av te­o­so­fins vik­ti­gas­te ut­tol­ka­re i kons­ten. Hon ef­ter­strä­va­de ett för­and­li­gat må­le­ri, ett vi­sio­närt ut­tryck som kunde för­med­la det över­jor­dis­ka; det som hon me­na­de fanns bort­om den syn­li­ga verk­lig­he­ten. Under ut­bild­nings­ti­den och stör­re delen av det sena 1800-talet var hen­nes må­le­ri hu­vud­sak­li­gen na­tu­ra­lis­tiskt, men så små­ning­om fick det allt tyd­li­ga­re drag av sym­bo­lism, för att under åren 1906-1915 ut­myn­na i den till stora delar helt ab­strak­ta, av te­o­so­fiskt tan­ke­gods ge­nom­sy­ra­de svi­ten Mål­ning­ar­na till Temp­let. Svi­ten in­ne­hål­ler hela 193 mål­ning­ar i olika se­ri­er och grup­per, varav mer­par­ten be­står av geo­met­ris­ka fi­gu­rer i star­ka fär­ger med in­slag av de­ko­ra­ti­va ele­ment i or­ga­nis­ka for­mer.
 
 

Sommarlandskap med blommande syrener

Hilma af Klint hos Åmells

Hilma af Klint finns rik­ligt re­pre­sen­te­rad i Stif­tel­sen Hilma af Klints Verk samt i musei- och pri­vat­sam­ling­ar. På se­na­re tid har även ett fler­tal upp­märk­sam­ma­de se­pa­ra­tut­ställ­ning­ar ar­ran­ge­rats på bland andra Mo­der­na mu­se­et, Lou­i­si­a­na i Dan­mark, Cent­re Pom­pi­dou i Paris, Mu­se­um of Mo­dern Art (MoMA) och Gug­gen­heim i New York samt Tate Mo­dern i Lon­don för att nämna några. Om du är in­tres­se­rad av att köpa eller sälja konst av Hilma af Klint är du väl­kom­men att kon­tak­ta oss på Åmells konst­han­del – vi är världs­le­dan­de inom skan­di­na­visk konst från 1600-talet och fram­åt, och hjäl­per dig gärna att hitta det du söker.  

 
 

Väl­kom­men

Öp­pet­ti­der:

Var­dag 10-18
Lör­dag 12-16